Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
Profesionálne e-business riešenia
 
 
 
 
© 2000 - 2011, RTS
A. Bernoláka 436
013 03 Varín
Slovakia
GSM: 00421/905 569 257

KTO ČÍTA RESCUE.sk, TEN JE PRIPRAVENÝ, NEVÁHAJ A PRIDAJ SA MEDZI NÁS !


S u r v i v a l
 
"Mať schopnosť prežiť je dôležité"
 
"Chcieť prežiť je podstatné"
 
"Čím viac viete, tým menej potrebujete"
 
 
Slovo na úvod:
 
"Survival" je dokonalosť detailov, aj tých "na oko" zanedbatelných ... ako napríklad, keď pôjdeme prebrodiť silnejší vodný tok, tak obuv si "poistíme" aspoň dvoma "obyčajnými" uzlami na "mašličke". Veď, čo ak sa nám počas brodenia toku rozviaže šnúrka, takto potom môžeme veľmi ľahko prísť o našu obuv. Poznámka : uzlíky doťahujeme primerane silno tak, aby sme ich bez problémov a hlavne bez poškodenia šnúrky rozviazali.
 
 
Venovanie :
 
Rubriku survival venujeme kamarátovi Jurajovi Kardhordovi.
 
Notice: Undefined variable: retazec in /mnt/files/webdata/d0/rescue.sk/real.pearcomp on line 678
Juraj Kardhordo, Gasherbrum II, 17. júl 1997
 
 
Tri kroky k prežitiu v divočine :
 
1. Uvedomenie si ( rozpoznanie ) celkového stavu situácie.
 
2. Identifikácia päť faktorov prežitia a určiť priority podľa ich dôležitosti na základe vašej situácie.
 • osobná ochrana ( odev, oheň, úkryt )
 • signalizácia ( väčšinou improvizácia )
 • živobitie ( voda a jedlo )
 • presun ( s mapou a kompasom, resp. bez mapy a kompasu )
 • zdravie ( poranenie, psychický tlak, odolnosť )
Všeobecné priority : osobná ochrana, voda, zdravie, hlad a vždy signalizácia.
 
3. Improvizácia s využitím vášho vybavenia, prírodných zdrojov, vašich schopností a poznatkov.
 
Prežiť mimo civilizáciu nejaký čas bez potrebného vybavenia je pomerne náročné, hlavne vtedy, keď nemáme ani základné vybavenie ( odev, oheň, voda, nôž a pod. ) a vedomosti, ale najmä praktické skúsenosti zo "survivalu" - prežitia.
 
V nasledovných témach vám priblížime základné informácie a návody, ako prežiť mimo civilizáciu.
 
Jedná sa o survival "v kocke", t.j. o základné spracovanie. Priebežne budeme dopĺňať túto problematiku.
 
Úvod :
 
K samotnému prežitiu nestačí len potrebná výbava a poznatky "survivalu", resp. praktické skúsenosti. Väčšinou rozhoduje správne rozhodnutie, preto "prežitie" je pomerne individuálna schopnosť človeka. Všetko vždy záleží od vášho rozhodnutia na základe zhodnotenia celkovej situácie - v žiadnej krízovej situácii sa nemôžete držať survival návodov na 100%, návody sú na to, aby ste sa lepšie rozhodli pri ich riešení, pretože každá núdzová situácia je jedinečná a vyžaduje vaše rozhodnutia, život je vo vašich rukách, veľa šťastia.
 
Na závažnosť krízovej situácie v podstate nevplýva vzdialenosť od civilizácie, vykrvácať alebo zadusiť sa môžete v havarovanom aute aj v obci, na frekventovanej ceste resp. na málo frekventovanej ceste ďaleko od civilizácie ( havarujete, ste v bezvedomí a máte zapadnutý jazyk, čo je veľmi bežné, svedok na frekventovanej ceste zavolá RZP, ale neposkytne vám predlekársku prvú pomoc, RZP príde za päť minút, ale vy ste už mŕtvy - vaša smrť nastala zadusením ). Vždy rozhoduje to, či si viete sám pomôcť ( ak vám to celkový zdravotný stav dovoľuje, resp. vzniknutá situácia - ste v bezvedomí, máte zástavu dýchania a srdca, ste zaklinený pod autom, poslednú únikovú cestu z domu vám odrezal oheň a pod. ), resp. či vám pomôže druhá osoba, resp. skupina ľudí rýchlo a odborne.
 
Vzdialenosť od civilizácie určuje všeobecne len teóriu, že čím sme bližšie k civilizácii, tým sme bližšie k pomoci, čo ale vždy neplatí, preto sa nemôžeme nato nikdy spoliehať - spoliehať sa môžete vždy iba na seba a svoje schopnosti. Od vzdialenosti od civilizácie rozhoduje naše celkové vybavenie, ktoré budeme mať so sebou.
 
V našich podmienkach krízové situácie vznikajú buď priamo v civilizácii, resp. "kúsok" od nej, t.j. pár hodín chôdze. Ale pamätajte, že sú prípady úmrtia aj iba na pár minút chôdze od "civilizácie", preto nepodceňujte svoju bezpečnosť.
 
Riešenie krízovej situácie si vyžaduje okamžitú reakciu, t.j. reagovanie doslova v sekunde, kedy krízová situácia nastala.
 
Poprosím vás, nabehnite myškou na obrázok záchranára s dieťatkom pod menu, popis k obrázku vyjadruje najpodstatnejší faktor každej krízovej situácie - byť pripravený !!! Možno niekomu to bude pripadať ako dobre známe "vždy pripravený", ale je to tak, v krízovej situácii nie je čas na čítanie príslušného manuálu, v krízovej situácii rozhodujú veľakrát sekundy, resp. doslova sekunda. Pripravení musíme byť na "všetky" ( na skoro všetky, niekedy sa aj skúsený človek divý, do akej situácie sa dostal ) možné krízové situácie. Takto vieme minimalizovať objektívne riziká, resp. niektoré riziká vieme úplne vylúčiť, čo môže predstavovať aj samotné naše prežitie. Prevencia je veľmi dôležitá, zabráni vzniku veľa vážnym situáciam, resp. zníži ich následky, nakoľko človek je na ne v plnej miere pripravený.
 
Od psychiky záleží všetko !!! Od vašej psychiky závisí celá vaša činnosť a snaha prežiť. Pokiaľ to vzdáte, nepomôže vám ani špičková výbava a ani kvalitne naštudovaný manuál prežitia, resp. skúsenosti. Všetko záleží od vašej vnútornej sily vydržať, ak to vzdáte, umriete !!!
 
Hovorí sa, že nádej umiera posledná, ale platí to ináč : ak umrie posledná nádej, až potom umieram ja. "Človek sa musí plaziť pokiaľ sa nezachráni !!! ".
 
Keď človek cíti vyčerpanie a značnú únavu, znamená to iba to, že jeho celkové sily sú vyčerpané maximálne do 1/3. Takže zväčša máte ešte 2/3 síl ukrytých v sebe, o ktorých ani nemusíte vedieť, myslite na tie 2/3, tie sú vo vašej psychike. Nesmiete to vzdať, musíte bojovať a vedieť trpieť, aj keď ste zúfalí a cítite, že smrť sa blíži. Niekedy doslova stačí vydržať pár sekúnd, resp. minút a ste z toho "vonku".
 
Pri vzniku krízovej situácii je potrebné vyhodnotiť jej celkový stav, nereagujte bezhlavo a myslite na svoju bezpečnosť, resp. bezpečnosť ostatných. Ak ste pripravení na krízové situácie, potom sa vám stačí "pozrieť" a okamžite viete čo robiť, ako robiť, zvoliť optimálny postup, viete sa rýchlo prispôsobiť na zmeny situácie, resp. viete správne predvídať. Využijete každú sekundu v maximálnej miere a pre svoju, resp. záchranu inej osoby dokážete urobiť maximum.
 
Poskytnutie prvej pomoci a udržanie základných životných funkcií je z hľadiska prežitia najdôležitejšie. Každý človek, absolútne každý človek by mal vedieť poskytnuť vysoko odbornú predlekársku prvú pomoc. Ako sme už písali, zapadnutý jazyk spôsobí zadusenie, pri prudkom krvácaní človek vykrváca a rýchlu smrť postihnutému spôsobí aj zástava dýchania a srdca, resp. ďalšie vážne poranenia. Do piatich minút bez kyslika odumrie mozog, ale jeho poškodenie nastáva oveľa skôr, myslite nato !
 
V každej krízovej situácii ide o čas, preto maximálne šetrite svoje sily. Ak predĺžite čas svojho prežitia v krízovej situácii, narastá vám šanca na prežitie ! Zlepší sa počasie, prelieči sa vaše zranenie, dáte čas záchranárom za predpokladu, že o vás vedia a pod.
 
Survival v kocke » nezraniť sa » zostať v suchu a teple :
 
 1. Ak plánujete cestu mimo civilizáciu, zistite si aktuálnu predpoveď počasia.

 2. Výlet si do detailov premyslite a naplánujte, zvážte možné riziká. Premyslite si, kde by bolo najvýhodnejšie núdzovo prečkať noc, kde sú zdroje pitnej vody, resp. vodné toky, dostupnosť záchranárov ( budete v mieste so signálom mobilných operátorov ), hlavne pri zimných hrebeňovkách preštudujte cesty, ktorými sa dá bezpečne opustiť hrebeň v prípade zlého počasia, resp. lavínového nebezpečenstva a pod.

 3. Spoľahlivej osobe povedzte presne kam idete, kedy plánujete návrat, resp. kedy je potrebné aktivovať záchranárov. Tieto údaje je dobré zapísať a dať k telefónu, aby sa záznam nestratil. Na papier si napíšte tel. čísla príslušných záchranárov.

 4. Na výlety mimo civilizáciu nechodievajte sám.

 5. Berte so sebou vždy vhodné oblečenie ( myslite na to, že počasie sa môže náhle a nečakane zmeniť, napr. cez leto vás na horách zastihne mrznúci dážď, sneženie - cez leto aj v Malej Fatre môže snežiť, hustá hmla, búrka a pod. ) a potrebné vybavenie ( náhradné oblečenie, balíček na prežitie zostavený od "akcie" ).

 6. Pri celodennej akcii mimo civilizáciu zoberte potraviny ( nezabudnite na dostatok vody, ak sa nedá doplniť počas dňa » aj pri nízkych teplotách je potrebné piť tekutiny v dostatočnom množstve, čo sa ale často zanedbáva ) aspoň na 2 dni ( postačuje nejaká čokoláda navyše ). Hlavne sa jedná o psychologický faktor, nakoľko bez potravy vydržíte pomerne dlho.

 7. Jednodňové akcie ( ak nebivakujete pod "širákom" ) plánujte tak, aby ste sa bezpečne vrátili do civilizácie hodinu pred zotmením. Bezpečne znamená to, že napr. v ťažkom teréne sa nebudete musieť ponáhľať a tým aj riskovať z dôvodu toho, že sa stmieva.

  Poznámka : NIKDY sa nesnažte zrýchliť váš presun na úkor bezpečnosti, najviac úrazov vzniká pri unáhlenom "kroku".

 8. Bezpodmienečne musíte vedieť založiť oheň.

 9. Snažte sa zapamätať, čo možno najviac kľúčových orientačných bodov, v zlomových bodoch ( keď meníte smer pochodu ) sa pozrite vždy za seba » aj za predpokladu, že sa "určite" nestratíte.
Absolútne základné vybavenie :
 • lekárnička
 • vodotesne zabalené zápalky 2x + zapaľovač + sviečky 2x, tuhý lieh
 • nôž
 • kompas, mapa
 • pokovená fólia
 • potraviny, voda
 • poznámka : náhradné oblečenie je absolútne samozrejmé, ako aj vedomosti o poskytovaní prvej pomoci a základného "survival-u"
Stratili ste sa :
 
Zachovajte kľud, predsa nestratili ste sa nadobro. Najdôležitejšie je VŽDY zachovať kľud a rozvahu, nejednajte impulzívne a unáhlene. Sadnite si a urobte si pohodlie. Takto sa Vám bude lepšie rozmýšľať » zvážte reálne svoju situáciu » premyslite si plán.
 
Pokúste sa vrátiť späť po pamäti » "čo som videl" - preto je prospešné sa v zlomových bodoch ( keď meníte smer pochodu ) pozrieť za seba ( pamätajte, že z opačnej strany vždy všetko vyzerá úplne ináč ), išiel som hore, dole, po vrstevnici, dole, popri potoku a hore atď., kde bolo slnko na oblohe, keď som išiel, resp. po vašich stopách, ak sú » stopy v snehu, kt. nezafúkal vietor, stopy v tráve a pod. Takýto návrat je podmienený 100% istotou, že si pamätáte svoju cestu. Samozrejme že to nebude 100% istota, ale ide o to, aby ste si poriadne premysleli a pospomínali svoju cestu.
 
Svoj návrat si poctivo značte, aby ste sa mohli vždy vrátiť na miesto, kde ste si uvedomili, že ste sa stratili. Ak pri návrate ste si neni istí, je dobré otočiť sa a vrátiť sa o kúsok späť » pozerajte sa na okolie, ak ste išli tadiaľ pred krátkym časom, určite zbadáte niečo ( oporný bod ), čo ste videli a zapamätali, ak nie, potom idete asi zle.
 
Pozor, aby ste neblúdili v kruhu, resp. môžete zablúdiť ešte viac.
 
Ak ste zablúdili a neviete sa sám vrátiť späť, v prvom rade dbajte na svoju bezpečnosť, viď. ďalšie rubriky "survival".
 
Rescue.sk Vám praje vždy šťastný návrat domov !
 
 
Spracovanie : Samuel Hruškovic, rescue.sk team
 
 

 
Naši partneri:

www.zachranari.sk

"V krízových situáciach čas a naše schopnosti sú rozhodujúcimi veličinami"

Chcete nám niečo napísať, resp. viete doplniť túto tému ? Privítame vaše návrhy, pripomienky, kritiku, atď. na našej adrese rescue@rescue.sk

 
Pomôžte nám zväčšiť počet čitateľov RESCUE.sk !
Povedzte o nás svojim priateľom, známym, či obchodným partnerom !
Aj takýmto spôsobom snáď zachránite ľudský život už dnes, možno aj svoj !
Ďakujeme !!!
 
© 2000 - 2006 RESCUE TEAM SLOVAKIA
 

 
 - profesionálny web hosting, registrácia domén, hardware, software
 - emaily pre záchranárov a pre všetkých, kt. majú v krvi "rescue"
RESCUE.sk je umiestnený na serveri firmy PEAR compE-mail
 
 
Každý život sa ráta ...
Ako vždy, ide o sekundy !!!
 
 
hore
TRIČKÁ
RESCUE TEAM
SLOVAKIA
a
MLADÝ ZÁCHRANÁR
do každej
rodiny!


Ďakujeme!

RESCUE TEAM SLOVAKIA

ATE - LETECKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Špecializovaná predajňa zameraná na horolezectvo, turistiku a telemarkové lyžovanie

Profesionálne svietidlá a transportné boxy.

Stavebná činnosť, výroba a dodávka betónových zmesí, doprava a mechanizácia

Iný o nás

Naši sponzori

Hľadáme sponzorov