Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
Profesionálne e-business riešenia
 
 
 
 
© 2000 - 2011, RTS
A. Bernoláka 436
013 03 Varín
Slovakia
GSM: 00421/905 569 257

KTO ČÍTA RESCUE.sk, TEN JE PRIPRAVENÝ, NEVÁHAJ A PRIDAJ SA MEDZI NÁS !


Kritika
 
Kritika z 30.11.2001 :
 
Co se tyce filtru, BOL a ostatních ptakovin, je to jenom k smichu a obdivovat to mohou pouze adolescenti a lide kteří o tom nic nevedi. Každý kdo zna účinky BOL, nebo biologických zbrani vi, ze jeho jedinou moznosti je dustojne zemrit. Podivejte se co se deje s antraxem v USA a to je pouze smesna záležitost. Pokud by to někdo doopravdy rozbali není sance to zastavit. V nasich chudych zemich by ani nebyly prostredky na dekontaminaci.
 
Pokud o tom opravdu něco vite, je vam jasne ze musite mit nejmene tri sady protichemických obleku, legální filtry a dokonale vybavene dekontaminacni středisko - kde to vezmete. Verejne diskuze amateru na toto tema pouze zasévají mezi lidi nervozitu.
P. P. Česká republika.
 
 
Reakcia na kritiku od nášho čitateľa :
 
Preco ale pisem, nastvala ma kritika jedneho citatela z 30.11.2001.
Neviem ako ho mam nazvat, je to skratka obmedzenec. V clanku bol postup, ako sa provizorne chranit proti utoku teroristov ktori pouzili BCHL.
Samozrejme, ze proti bakteriam a virom a ani proti modernych BCHL nepomoze nic (ani vojenske masky), ale predsa teroristi by pri utoku pouzili jednoducho vyrobitelne BCHL (cize take ktore sa pouzivali za 1. a 2. sv. vojny) a proti takymto BCHL su filtre s aktivnym uhlim velmi efektivne! (ked je dostatocne dimenzovany). Skratka o zbytocnom usili tu nemoze byt ani rec.
Inak ochranna ruska, mach a pod. tiez nie su zbytocne, pretoze niektore BCHL sa "aplikuju" vo forme airosolu (vlasne hmly) a takze cez filter takato BCHL neprenikne! (proti napr. fosgenu by ale nepomohli).
 
Čitateľ Jozef, 27.04.2002
 
 
Naše stanovisko :
 
Prečo sme zapublikovali základné informácie o možnostiach ochrany pred účinkami biologických otravných látok ( BOL ) ?
  1. po teroristickom útoku 11. septembra 2001 v USA sa teroristi vyhrážali použitím BOL ( toto riziko je aj dnes 13.12.2001 a pretrvávať bude ešte roky ).
  2. na Slovensku sa v tomto čase spustila vlna kritiky na stav CO skladov, nakoľko občania sa cítili ohrození a nepripravení.
Človek pre svoju záchranu by mal vždy urobiť absolútne všetko, čo je v jeho silách a schopnostiach. Aj pri použití BOL!!!
 
Naše články na túto tému hovorili o použití BOL teroristami, nespracovávali sme totálnu chemickú vojnu, aj nadpis článku je "Teroristi použili BOL", resp. následné doporučenie "výroba improvizovaného filtra". Jedná sa o miestnom použití BOL a veľmi ohraničenom. Môže byť zasiahnuté jedno mesto, metro, alebo len jedna ulica. V tomto prípade má improvizovaná ochrana zmysel, nakoľko ohrozeným ľuďom poskytne niekoľko tých minút ochrany, ktoré im umožnia opustiť ohrozený priestor a zachrániť si tak život.
 
Treba brať do úvahy aj fakt, že po zamorení priestoru sa človek nemá ako dostať k ochrannej maske do CO skladu. Teroristi BOL použijú náhle a samozrejme bez varovania, preto ľudia musia byť pripravení na iprovizovanú ochranu, čo predstavuje jedinú ich možnú ochranu v takejto situácii.
 
Behá nám až mráz po chrbte, ak by sme ohrozeným ľuďom BOL mali povedať, aby "iba" dôstojne umreli. Toto je absolútne zvrátený a spoločensky nebezpečný názor, ktorý vnáša strach a paniku medzi ľudí, pretože nedáva človeku šancu prežiť aj za takej situácie, za ktorej sa dá zachrániť.
 
Ak človek vie, čo má robiť v krízovej situácii, takýto človek je rozvážny a zachová kľud aj vo veľmi nebezpečných situáciach. Na druhej strane, ak človek nevie, čo má robiť, spanikári a jeho panika môže zabiť aj iných ľudí, napr. tých, ktorí budú bez paniky opúšťať budovu po únikovom schodisku.
 
ZŠ vo Svätom Jure sme poskytli informácie na túto tému pre branné cvičenie. Deťom bola priblížená táto problematika a pod vedením pedagógov ( ktorým vyslovujeme vďaku ) si deti vyrábali improvizované filtre, okrem iného aj z machu !!! Deti s použitím improvizovaných filtrov realizovali presun, ktorý predstavoval opustenie zamoreného priestoru. Deti boli "maximálne" spokojné s náplňou cvičenia a taktiež učitelia. Veríme, že to deti nebudú musieť použiť na ostro, ale sú pripravené, a ako sa hovorí : "človek nikdy nevie".
 
Žilinský večerník uverejnil výrobu improvizovaného filtra zo živočíšneho uhlia, čo svedčí o tom, že spoločnosť požadovala informácie o tejto problematike.
 
Autori : Marek Chlíbek, Samuel Hruškovic, rescue.sk team
 
 

 
Naši partneri:

www.zachranari.sk

"V krízových situáciach čas a naše schopnosti sú rozhodujúcimi veličinami"

Chcete nám niečo napísať, resp. viete doplniť túto tému ? Privítame vaše návrhy, pripomienky, kritiku, atď. na našej adrese rescue@rescue.sk

 
Pomôžte nám zväčšiť počet čitateľov RESCUE.sk !
Povedzte o nás svojim priateľom, známym, či obchodným partnerom !
Aj takýmto spôsobom snáď zachránite ľudský život už dnes, možno aj svoj !
Ďakujeme !!!
 
© 2000 - 2006 RESCUE TEAM SLOVAKIA
 

 
 - profesionálny web hosting, registrácia domén, hardware, software
 - emaily pre záchranárov a pre všetkých, kt. majú v krvi "rescue"
RESCUE.sk je umiestnený na serveri firmy PEAR compE-mail
 
 
Každý život sa ráta ...
Ako vždy, ide o sekundy !!!
 
 
hore
TRIČKÁ
RESCUE TEAM
SLOVAKIA
a
MLADÝ ZÁCHRANÁR
do každej
rodiny!


Ďakujeme!

RESCUE TEAM SLOVAKIA

ATE - LETECKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Špecializovaná predajňa zameraná na horolezectvo, turistiku a telemarkové lyžovanie

Profesionálne svietidlá a transportné boxy.

Stavebná činnosť, výroba a dodávka betónových zmesí, doprava a mechanizácia

Iný o nás

Naši sponzori

Hľadáme sponzorov