Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
Profesionálne e-business riešenia
 
 
 
 
© 2000 - 2011, RTS
A. Bernoláka 436
013 03 Varín
Slovakia
GSM: 00421/905 569 257

KTO ČÍTA RESCUE.sk, TEN JE PRIPRAVENÝ, NEVÁHAJ A PRIDAJ SA MEDZI NÁS !


Tlačová správa II.
 
Vážený pán Fabuš,
 
nedá mi nereagovať na Vaše výroky v týždenníku Formát z 25. februára. Dlho som otáľal sadnúť si za počítač a začať s písaním, pretože nie som zástanca riešenia interných záležitostí cez média, ale rozsah Vašich obvinení a urážok záchranárov z Kompexnej Centrálnej Záchrannej Služby, Záchranného modulu Ministerstva vnútra pre zahraničie, policajných kynológov, Červeného kríža, Civilnej ochrany a záchranárov vo všeobecnosti vysoko presiahol moju mieru akceptovania Vašich postojov a Vašej osoby medzi záchranármi.
 
Vojna záchranárov - rozkmotrení záchranári
 
KOMPLEXNÁ CENTRÁLNA ZÁCHRANNÁ SLUŽBA spolupracuje so všetkými záchrannými zložkami v SR: s DOBROVOĽNOU POŽIARNOU OCHRANOU, HASIČSKÝM a ZÁCHRANNÝM ZBOROM, POLICAJNÝM ZBOROM, HLAVNOU BANSKOU ZÁCHRANNOU SLUŽBOU, LETECKOU ZÁCHRANNOU SLUŽBOU, CIVILNOU OCHRANOU, HORSKOU ZÁCHRANNOU SLUŽBOU, HORSKOU SLUŽBOU, ČERVENÝM KRÍŽOM, ARMÁDOU SR, RÝCHLOU ZDRAVOTNÍCKOU POMOCOU a s ďalšími špeciálnymi zložkami. Taktiež spolupracuje s ministerstvami, s prezidentskou kanceláriou a s mnohými ďalšími subjektami a organizáciami.
 
O spolupráci sa mohlo hovoriť v začiatkoch, dnes sa už jedná o priateľské vzťahy s kolegami z iných zložiek. Samozrejme že nastanú aj problémy a konflikty, predsa aj o tom je život, ale inteligentní ľudia sa vedia dohodnúť.
 
Záchranné práce KCZS vykonáva na celom území SR a taktiež v zahraničí. Všade stretávame veľa skvelých záchranárov a veľa skvelých ľudí, ktorí si vyslúžili nášu úctu a veľký obdiv!
 
Dovolte mi ešte slovíčko na adresu záchranára Jozefa Hramca, o ktorom sa nepravdivo zmieňujete v článku. Je to férový a zodpovedný človek a záchranár - kynológ patriaci do svetovej elity!
 
Vážený pán Fabuš, niektorí ľudia majú problémy s medziľudskými vzťahmi. Tisíce ľudí vychádza bez problémov a korektne, a práve Vy máte problémy pomaly s každým. V kom alebo v čom je problém? Žeby všetci boli na Vás zlí?
 
 
Pátracie a záchranné práce v Iráne
 
''Na iránskej misii boli medzi nami aj takí záchranári, ktorí večer po príchode rozložili stany a do rána spali. Však nech zavalení v troskách domov na nás čakajú, času je dosť'. Za päť dní pätnásť psov našlo 27 mŕtvych''.
 
Vážený pán Fabuš, ľudia ktorí klamú, často si vymýšlajú. Vaše vety sú toho dôkazom. Záchranných prác v Iráne v roku 2003 ste sa nezúčastnili, a preto sa nad Vašimi vetami môžem len pousmiať. Ale čo čitatelia týždenníka Formát? Môžu si urobiť reálnu predstavu o stave záchranárčiny na Slovensku na základe Vašich výmyslov a klamstiev? Vážite si vôbec čitateľov, keď ich klamete?
 
Váš výrok ''Však nech zavalení v troskách domov na nás čakajú, času je dosť'' osobne vnímam, ako najväčšiu urážku všetkých slovenských záchranárov, pretože je absolútne jedno, ktorí záchranári boli v Iráne, pretože boli to slovenskí záchranári!
 
Slovenskí záchranári z Komplexnej Centrálnej Záchrannej Služby a Záchranného modulu Ministerstva vnútra pre zahraničie do postihnutého iránskeho mesta BAM prišli 28. decembra 2003 v skorých ranných hodinách. Okamžite po príchode do tábora prvé pátracie a záchranné tímy vyrážali do terénu. Pátracie a záchranné práce trvali 3 dni od skorého rána do neskorej noci.
 
Záchranárske psy (bolo ich 12) označovali miesta, kde sa podľa všetkého nachádza zavalená osoba. Záchranárske psy za celý čas záchranných prác označili niekoľko sto miest. Vysoké denné teploty, takmer nulová vlhkosť vzduchu a vysoká prašnosť predstavovali veľmi ťažké pracovné podmienky pre záchranárske psy.
 
Služby záchranárskych psov využívali aj cudzie záchranárske tímy, ako napr. Angličania a Bulhari. Treba o kvalitách slovenských záchranárskych psov a záchranároch písať viac?
 
27 nájdených mŕtvych tieľ je oficiálne potvrdených. Vyprosťovacie práce vykonávali zväčša obyvatelia mesta BAM. Ručné vyhrabávanie zavalených tieľ z hĺbok aj cez dva metre bolo veľmi časovo a fyzicky náročné, a preto nebolo možné robiť presnú štatistiku. Po označení miesta záchranári okamžite pokračovali v ďalšom pátraní. Záchranárom nešlo o štatistiku, ale o profesionálne plnenie ich poslania!
 
Vážený pán Fabuš, považujete sa za riaditeľa kynologickej záchrannej služby a neovládate základnú taktiku pátracích a záchranných prác počas zemetrasenia? Ináč by ste nerobili štatistiku 0.35 človeka na deň a na psa (Poznámka: Váš výpočet vychádza z nepresných vstupných údajov, takže výsledok nie je správny). Môžete v takomto prípade vykonávať funkciu riaditeľa? Kto Vás zvolil? Vy sám? Alebo ste štatista hrajúci sa na záchranára?
 
 
Sprenevera záchranárskeho poslania
 
V noci zo stredy na štvrtok sa záchranári KOMPLEXNEJ CENTRÁLNEJ ZÁCHRANNEJ SLUŽBY z Gabčíkova a Žiliny presúvajú na východné Slovensko, ktoré je postihnuté rozsiahlými povodňami. Nad ránom prichádzajú do Prešova na krízový štáb (29. júl 2004). O chvíľu sa už presúvajú do pridelenej obce Kapušany. Po nahlásení na obecnom úrade záchranári začínajú s odčerpávaním vody zo zatopených domov a studní. Čerpadlá utíhli až neskoro večer.
 
O chvíľu na to oblasť zasiahla silná prietrž mračien. Vzostup vodných tokov je rýchly a veľký. V obci treba okamžite evakuovať rómsku osadu, ktorá sa nachádza hneď vedľa rozvodneného potoka, ktorý už zaplavil rómsku osadu. Záchranári z KCZS pomáhajú pri ich evakuácii.
 
O polnoci krízový štáb si vyžiadal záchranárov do obce Lipníky, kde miestny potok zatopil časť obce do výšky dvoch metrov. Okamžite treba evakuovať najmä deti a staršie osoby z postihnutej oblasti. Do pol štvrtej ráno záchranári pomocou člna vykonávajú evakuáciu, ľudí do člna berú z prvých poschodí. Do člna berú aj päťmesačné dievčatko z balkóna jedného rodinného domu. Nad ránom sa záchranári presúvajú naspäť do obce Kapušany. V obci držia nepretržitú pohotovosť, voda je stále vysoká a nebezpečná. Cez deň vodné toky mierne klesajú.
 
V piatok pred polnocou krízový štáb si vyžiadal záchranárov na pomoc pri dopravnej nehode na diaľnici medzi Prešovom a Košicami. Auto so štyrmi osobami vyletelo z diaľnice do rozvodnenej Torysy. Na miesto nehody okamžite vyrážajú tri vozy so záchranármi a s člnom. V spolupráci s hasičmi a záchrankou sa podarí zachrániť celá posádka.
 
O pol druhej v noci volá kolega záchranár - kynológ z Ružomberka, že v Spišskom Bystrom je nezvestný chlapec. Informáciu preverujú na polícii a po získaní ďalších informácií sa hneď začína príprava pátracej akcie. Budia sa kolegovia z oblasti kynológie na strediskách v Žiline, Trnave a Komárne. O pol štvrtej sa záchranári ukladajú spať, pretože o dve hodiny musia vyrážať do Spišského Bystrého. O pol piatej ich budí telefonát, ktorý upresňuje daný prípad nezvestného chlapca.
 
O siedmej ráno začínajú s pátracou akciou v spolupráci s policajným zborom, dobrovoľnými hasičmi a dobrovoľníkmi z obce. Počas pátrania druhý tím v Kapušanoch odstraňuje následky štvrtkovej prietrži mračien. Po príchode do Kapušian sa do týchto prác zapájajú aj oni. Práce trvajú do neskorej noci a pokračujú aj v nedeľu. V nedeľu večer záchranári končia svoju činnosť v postihnutej oblasti a odchádzajú domov.
Za tieto záchranné práce záchranári nežiadali ani korunu.
 
O dva dni, z utorka na stredu sa vracajú na východné Slovensko vykonávať dezinfekčné práce. Dezinfekčné práce vykonávajú v deviatich obciach. Dezinfikujú rodinné domy, čistia kontaminované studne, pomáhajú odčerpávať septiky, vykonávajú postreky proti komárom.
 
Na dané práce majú oprávnenie a dezinfekčné práce vyžadovala hygienická služba, nakoľko v zatopených oblastiach hrozil vznik viacerých vážnych infekčných ochorení.
 
Aby tieto práce mohli vykonávať, záchranári museli za svoje finančné prostriedky nakúpiť potrebné technické vybavenie.
 
Ak záchranárom záleží na zdraví občanov, tak môže niekto dezinfekčné práce považovať za spreneveru záchranárskeho poslania?
 
Vážený pán Fabuš, prosím Vás, zistite si koľko stoja dezinfekčné prostriedky, motorové postrekovače, kalové čerpadlá, potrebný vozový park pre štyri samostatné dezinfekčné tímy, prevádzkové náklady a ďalšie súvisiace náklady.
 
V článku riaditeľ KCZS pán Culka spomenul rozsah dezinfekčných prác, takže podklady na štatistické výpočty pán Fabuš máte a môžete teda vypočítať ich zisk. Mám pocit pán Fabuš, že neviete, že suma na faktúre neznamená zisk.
 
A touto cestou Vás žiadam, aby ste Váš výsledok zapublikovali, aby široká verejnosť vedela, za koľko peňazí môžu záchranári nakúpiť ďalšie záchranárske vybavenie, ktoré bude slúžiť v prospech celej verejnosti!
 
Týždenníku Formát ďakujem za poskytnutý priestor na vyjadrenie môjho stanoviska.
 
 
S úctou
Ing. Samuel Hruškovic
riaditeľ žilinského strediska KCZS
 
 
hore
 
 
 
 
 


TRIČKÁ
RESCUE TEAM
SLOVAKIA
a
MLADÝ ZÁCHRANÁR
do každej
rodiny!


Ďakujeme!

RESCUE TEAM SLOVAKIA

ATE - LETECKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Špecializovaná predajňa zameraná na horolezectvo, turistiku a telemarkové lyžovanie

Profesionálne svietidlá a transportné boxy.

Stavebná činnosť, výroba a dodávka betónových zmesí, doprava a mechanizácia

Iný o nás

Naši sponzori

Hľadáme sponzorov