Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
Profesionálne e-business riešenia
 
 
 
 
© 2000 - 2011, RTS
A. Bernoláka 436
013 03 Varín
Slovakia
GSM: 00421/905 569 257

KTO ČÍTA RESCUE.sk, TEN JE PRIPRAVENÝ, NEVÁHAJ A PRIDAJ SA MEDZI NÁS !


Panika v krízovej situácii
 
Kto zažil paniku ľudí určite mi dá za pravdu, že panika je veľmi nebezpečný jav a treba jej za každých okolností predchádzať! Určite vám teraz letí hlavou myšlienka: ale ako? Veľmi dobrá otázka! Ako zabrániť panike, keď sa už dav ľudí dal do pohybu a ja som v ňom! Takáto situácia môže predstavovať už iba boj o holý život, kedy nemôžeme brať ohľad na ostatných! Je to až "hrozná" predstava, že sa môžeme dostať do takejto vážnej - život ohrozujúcej situácii veľmi jednoducho, veď posúďte : požiar kina, na diskotéke, v super markete, v škole, v závode, v budovách, resp. explózia v spomenutých objektoch, panika na mítingu, teroristický útok - napr. použitie BOL a pod. V zlomku sekundy "všetci" ľudia sa okamžite chcú dostať von a za každú cenu sa zachrániť, pretože sa cítia ohrození ( človek pod vplyvom emócií je schopný obetovať aj svojich najbližších! ). Ľudia reagujú pudovo, t.j. iracionálne na základe svojich inštinktov, ľudia sa bezhlavo rozbehnú k východu, kde vznikne lievikový efekt a riziko ušlapania a udusenia ľudí. Ušlapať niekoho dav môže na ľubovoľnom mieste, kde dôjde k pádu osoby na zem. Ďalšie nebezpečné miesto predstavujú schody ( ak sa dá, držte sa zábradlia! ), zlomy chodieb a pod.
 
Ak ľudia vplyvom emócií podľahnú hrôze, strachu a na základe iracionálneho myslenia pocítia bezvýchodiskovosť situácie, tak takýto ľudia budú reagovať tými najnižšími pudmi.
 
Panika sa prejavuje dvoma spôsobmi :
  1. pudovým útekom - veľmi nebezpečné!
  2. apatiou - ľudia podľahnú beznádejnosti a svoj život nechávajú napospas osudu
V takejto situácii máme dve možnosti :
  1. pokúsime sa zachovať pokoj medzi ľudmi - reagovať musíme okamžite ako zaregistrujeme nebezpečenstvo, pretože ak sa ľudia dajú do pohybu ( krik, beh - panika ), už naše snaženie bude zbytočné ( dav nás jednoducho zvalcuje ). Postavíme sa a rozhodným hlasom zakričíme : pokoj, pomaly, pomaly, je to v pohode, kľud, nič sa nedeje!!! Pomali opustíme sálu! Po jednom, v kľude, máme čas!!!

  2. ak sa nám nepodarí zachovať pokoj medzi ľuďmi, tak sa musíme postarať o seba, resp. ak to situácia umožňuje, o ľudí v našej bezprostrednej blízkosti.
Ak sme blízko dverí a dav by nás ohrozil, tak ohrozený priestor musíme opustiť medzi prvými, teda čo najskôr. Okamžite informujeme záchranárov ( RZP, Hasičov, Políciu a pod. ) a zabezpečujeme čo najrýchlejšie opustenie priestoru ľuďmi pri východe, takto zvýšime priechodnosť východu! Ak sme ďalej od dverí a začlenenie sa do bezhlavo unikajúceho davu predstavuje značné riziko, radšej počkáme a vyhodnotíme situáciu a podľa potreby : vyrobíme si improvizovanú ochranu dýchacích ciest, pokúsime sa uhasiť požiar, k úniku môže existovať aj nepovšimnutý bočný východ, okno, poskytneme prvú pomoc zraneným a pod.
 
Treba si uvedomiť, že pri bežných situáciach by ohrozené osoby vo väčšine prípadov bez problémov opustili ohrozený priestor v požadovanom čase, t.j. bez zranenia. Emócie niektorých ľudí ale prerastú až do nepríčetného stavu a reakcia týchto ľudí nie je úmerná závažnosti situácie. Vzniká panika, ktorá pri evakuácii väčšieho počtu ľudí z ohrozeného priestoru často spôsobí ušlapanie a udusenie značnému množstvu ľudí, ktorí ani neboli v priamom ohrození života.
 
Prax jasne dokazuje, že ľudia, ktorí sú informovaní, t.j. poznajú ohrozenie a vedia ako sa majú chovať v konkrétnej situácii, takýto ľudia dokážu reálne posúdiť ohrozenie a v maximálnej miere mu aj čeliť, aj v tom prípade, že sú si vedomí ohrozenia vlastného života.
Inými slovami : stupeň iracionálneho jednania, jednania pod vplyvom silných emócií ( pudov ) je priamo úmerný nedostatku informácií a nie riziku situácie!!!
 
Ďalej je veľmi dôležité si uvedomiť, že každý človek je psychicky ovplyvniteľný. Jeden človek môže na svoju stranu strhnúť svojim konaním celú skupinu ľudí. Je teda na vás, či necháte celý kolektív podľahnúť panike, alebo či strhnete ľudí na svoju stranu a zabránite panike. Je veľmi dôležité byť pripravený na situácie, pri ktorých existuje riziko vzniku paniky, aby ste mohli a vedeli zareagovať okamžite a správne! Verte, že ak včas začnete ľudí upokojovať, pridajú sa k vám ďalší ľudia, ďalší a ďalší a spolu zabránite k vzniku paniky!
 
Ak sa nachádzate v lokalite, kde existuje riziko vzniknutia paniky ľudí, je dobré byť na okraji a v mieste, kde sa dá ohrozený priestor opustiť okamžite. Ale neutečne hneď, vždy sa pokúste ľudí upokojiť a zabezpečte evakuáciu ľudí z ohrozeného priestoru. Život ľudí je vo vašich rukách!
 
Prevencia :
 
Pravidelným cvičením evakuácie je možné predchádzať panike, nakoľko ľuďom do podvedomia sa zapíšu nácviky evakuácie - ich priebeh. Potom ľudia v krízovej situácii budú reagovať podvedome, t.j. okamžite, a čo je najdôležitejšie, budú reagovať správne!
 
V prípade škôl, podnikov a budov sa počas evakuácie ošetrí aj koordinácia činnosti osôb, ktoré sú zodpovedné za evakuáciu. Je potrebné, aby osoby určené k riadeniu a realizácii evakuácie mali svojich kvalitne pripravených zástupcov. Osoby musia byť počas nácvikov evakuácií okrem iného informované o osobách, ktoré riadia a realizujú evakuáciu a o ich zástupcoch.
 
V článku "Teroristi použili bojové otravné látky" píšeme :
 
Ak ste v dave, najskôr zabezpečte svoju bezpečnosť - smer vetra je nepodstatný, ak vám hrozí "zvalcovanie" davom - snažte sa dostať na kraj davu ( doporučuje sa byť vždy na kraji väčšej skupiny ľudí, ak sa niečo "zomelie", rýchlo utečiete do bezpečia !!! Pamätajte nato !!! ) - určite vás niekto sotí alebo potkne, preto majte ruky voľné ( ihneď zahoďte tašky ) a snažte sa zachytiť rukami pri páde - za žiadných okolností nesmiete spadnúť !!! ( ľahko sa to píše - ja viem, ale snažte sa nespadnúť !!! ) - zachyťte sa aj unikajúceho "kolegu" ( v dave je vhodné rukami sa stále pridržiavať utekajúcich kolegov » utekajúci dav je nepredstaviteľná "trma - vrma" !!! - očami pozerajte najmä pod nohy, v zornom uhle budete stíhať sledovať blízke okolie - pozeranie do zadu vám nepomôže,to najskôr spadnete.
 
 
Autor : Samuel Hruškovic, rescue.sk team
 
 

 
Naši partneri:

www.zachranari.sk

"V krízových situáciach čas a naše schopnosti sú rozhodujúcimi veličinami"

Chcete nám niečo napísať, resp. viete doplniť túto tému ? Privítame vaše návrhy, pripomienky, kritiku, atď. na našej adrese rescue@rescue.sk

 
Pomôžte nám zväčšiť počet čitateľov RESCUE.sk !
Povedzte o nás svojim priateľom, známym, či obchodným partnerom !
Aj takýmto spôsobom snáď zachránite ľudský život už dnes, možno aj svoj !
Ďakujeme !!!
 
© 2000 - 2006 RESCUE TEAM SLOVAKIA
 

 
 - profesionálny web hosting, registrácia domén, hardware, software
 - emaily pre záchranárov a pre všetkých, kt. majú v krvi "rescue"
RESCUE.sk je umiestnený na serveri firmy PEAR compE-mail
 
 
Každý život sa ráta ...
Ako vždy, ide o sekundy !!!
 
 
hore
TRIČKÁ
RESCUE TEAM
SLOVAKIA
a
MLADÝ ZÁCHRANÁR
do každej
rodiny!


Ďakujeme!

RESCUE TEAM SLOVAKIA

ATE - LETECKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Špecializovaná predajňa zameraná na horolezectvo, turistiku a telemarkové lyžovanie

Profesionálne svietidlá a transportné boxy.

Stavebná činnosť, výroba a dodávka betónových zmesí, doprava a mechanizácia

Iný o nás

Naši sponzori

Hľadáme sponzorov