Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
Profesionálne e-business riešenia
 
 
 
 
© 2000 - 2011, RTS
A. Bernoláka 436
013 03 Varín
Slovakia
GSM: 00421/905 569 257

KTO ČÍTA RESCUE.sk, TEN JE PRIPRAVENÝ, NEVÁHAJ A PRIDAJ SA MEDZI NÁS !


Koľkí sme "r e a d y" ???
 
Reakcie ľudí na krízovú situáciu sú rozdielné a veľakrát nevyspitateľné, niekto si zachová chladnú hlavu, niekto dostane strach, niekto môže spanikáriť a niekto môže byť až nebezpečne agresívny.
 
Kam patríte Vy ??? Verím, že do prvej skupiny !!!
 
5 až 10% ľudí si zachová v krízovej situácii chladnú hlavu.
Ľudia z tejto skupiny konajú racionálne a okamžite, resp. bez problémov sa dajú použiť pre záchranné práce, stačí iba slovo.
 
10 až 25% ľudí totálne spanikári.
Takýto ľudia sú nepoužiteľní a väčšinou komplikujú celkovú situáciu. Takýchto ľudí je potrebné vzdialiť od miesta, kde nastala krízová situácia.
 
50 až 70% ľudí bude šokovaných, ale použitelných.
Po krátkom dohovorení sa takýto ľudia dajú väčšinou použiť. Táto skupina predstavuje najväčšie percentuálne zastúpenie.
 
Poznámka : štatistika je štatistika, ale v praxi treba myslieť na ten najhorší možný variant, t. j. že v skupine sto ľudí bude sto panikárov!!! Neveríte? Možné to je!!! Preto je potrebné spoliehať sa na seba a byť pripravený!
 
Štatistika, ktorá potvrdí poznámku :
 
Pri simulovaných dopravných nehodách v Slovenskej republike zo 100 vodičov zastaví v priemere iba 10 vodičov a iba 1 vie poskytnúť aku-taku predlekársku prvú pomoc.
 
Štatistiky súdnych pitiev potvrdzujú, že až 60% úmrtí pri dopravných nehodách by nemuselo byť, keby bola postihnutým poskytnutá správna predlekárska prvá pomoc svedkami nehody ( napr. okoloidúcimi vodičmi ).
 
V roku 2000 na našich cestách prišlo o život 628 ľudí, z toho 60% predstavuje 376 ľudí. Až 376 ľudí mohlo prežiť, ak by im bola poskytnutá správna prvá pomoc. Medzi týmito ľuďmi môžeme byť niekedy aj my, mohli sme žiť, ale nežijeme, nežijeme "vďaka" našej ľahostajnosti.
 
Čo znamená byť pripravený ?
 
Konať racionálne a okamžite môže iba človek, ktorý vie presne, čo má robiť. Poskytnúť vysoko odbornú predlekársku prvú pomoc, reagovať rýchlo a správne pri požiari, pri autonehode a pod. bez potrebných vedomostí a skúseností sa jednoducho nedá!
 
Niektorí postihnutí sa môžu úplne odovzdať osudu, aj keď sa môžu sami bez väčších problémov zachrániť. U niekoho môže krízová situácia spôsobiť vysoký stupeň agresivity. Preto záchranca musí byť vždy obozretný a opatrný pri svojom konaní, nakoľko agresívny postihnutý môže byť veľmi nebezpečný. Stačí jedna výčitka záchrancu, resp. niekedy stačí iba na oko "škaredý" pohľad, čo spôsobí u postihnutého doslova výbuch agresie, či už slovnej, alebo fyzickej.
 
Každú situáciu, aj krízovú, treba vnímať reálne, reálne treba posúdiť všetky skutočnosti. Emócie negatívne ovplyvňujú rozhodnutia a taktiež riešenie krízovej situácie. Emócie môžu spôsobiť to, že sa záchranca bude venovať plačúcemu dieťaťu, ktoré nie je v bezprostrednom ohrození života, pokiaľ o pár metrov sa niekto (za)dusí, napr. na zapadnutý jazyk, alebo (vy)krváca z tepny a pod.
 
Strach a paniku spôsobí nepripravenosť človeka na krízovú situáciu. Stačí si zobrať najbežnejšiu situáciu : človek náhle odpadne na ceste, ľudia pribehnú a postihnutého v drvivej väčšine prípadov hneď dvíhajú bez toho, aby skontrolovali jeho základné životné funkcie - dýchanie a činnosť srdca.
 
Zväčša je potrebné ( ak sú základné životné funkcie v poriadku ) "iba" postihnutému zodvihnúť nohy, t.j. protišoková poloha, aby sa rýchlo a lepšie prekrvil mozog. Ďalej je potrebné posúdiť stav vedomia postihnutého...pokračovanie je v rubrike "Prvá pomoc".
 
Chcel som len poukázať na "bežnú" krízovú situáciu, ktorá sa môže prihodiť každému z nás. Preto pripravenosť nás všetkých na krízové situácie je v plnej miere veľmi dôležitá, pretože nikto nevie, či práve vy nebudete potrebovať pomoc práve od okoloidúceho neznámeho človeka, ktorý vám môže, resp. nemusí zachrániť život. Alebo Vy raz, možno už dnes, budete tým okoloidúcim, ktorý má život jedného z nás vo svojich rukách, pevne, alebo slabo, to záleží iba od Vás !
 
Poznámka : kto číta rescue.sk, ten je pripravený !!!
 
SME NA JEDNEJ LODI !!!
 
 
Spracovanie : Samuel Hruškovic, rescue.sk team
 
 

 
Naši partneri:

www.zachranari.sk

"V krízových situáciach čas a naše schopnosti sú rozhodujúcimi veličinami"

Chcete nám niečo napísať, resp. viete doplniť túto tému ? Privítame vaše návrhy, pripomienky, kritiku, atď. na našej adrese rescue@rescue.sk

 
Pomôžte nám zväčšiť počet čitateľov RESCUE.sk !
Povedzte o nás svojim priateľom, známym, či obchodným partnerom !
Aj takýmto spôsobom snáď zachránite ľudský život už dnes, možno aj svoj !
Ďakujeme !!!
 
© 2000 - 2006 RESCUE TEAM SLOVAKIA
 

 
 - profesionálny web hosting, registrácia domén, hardware, software
 - emaily pre záchranárov a pre všetkých, kt. majú v krvi "rescue"
RESCUE.sk je umiestnený na serveri firmy PEAR compE-mail
 
 
Každý život sa ráta ...
Ako vždy, ide o sekundy !!!
 
 
hore
TRIČKÁ
RESCUE TEAM
SLOVAKIA
a
MLADÝ ZÁCHRANÁR
do každej
rodiny!


Ďakujeme!

RESCUE TEAM SLOVAKIA

ATE - LETECKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Špecializovaná predajňa zameraná na horolezectvo, turistiku a telemarkové lyžovanie

Profesionálne svietidlá a transportné boxy.

Stavebná činnosť, výroba a dodávka betónových zmesí, doprava a mechanizácia

Iný o nás

Naši sponzori

Hľadáme sponzorov